کبوترخانه ها

کبوترخانه ها
بدون شک حالت کبوترخانه روی قدرت یا ضعف و یا تولید مثل کبوتر تاثیر داره و فراهم نکردن محیطی بهداشتی  در داخل اون و یا نامناسب محیط آن عامل اساسی برای بیماریهاست.
کبوتر خیلی راحت در جایی که مناسب باشه زندگی میکنه، و اندازه لانه باید متناسب با تعداد کبوترانی که میخواهید تربیت کنید و همچنین افزایش تعداد اونها بخاطر تولید مثل، باشد.
از مهمترین نکاتی که در ساخت لانه باید در نظر گرفت:
به تهویه داخل لانه اهمیت داده بشه، و هوای تازه در لانه از مهمترین چیزهاییست که باید هنگام طرح ریزی و ساخت لانه در نظر گرفت، علاه بر آن تهویه مناسب باعث خلاصی از رطوبت اضافی میشه که منبع بوجود امدن میکروبهاست،  و همچنین اگر امکانش باشه به اینکه در طول روز اشعه آفتاب بداخل لانه بتابد، اهمیت داده بشه.
بهتر است هنگام ساخت لانه   آب و هوای منطقه رو در نظر گرفت و این خیلی مهم هستش.
بعضی از علاقه مندان توصیه به نصب دستگاهای گرمایی و یا دستگاهای تهویه میکنند، البته نه بطور دائم بلکه هنگام نیاز ولی من اون رو مهم نمیبینم، چونکه این مسئله ممکن ضررش بیشتر از فایده اش باشه، وکلا کبوتر بخاطر طبیعتش میتواند آب و هوای گرم رو تحمل کنه.
باید از کبوتر در مقابل جریانهای هوایی گرم و سرد مستقیم و شدید محافظت کرد، چونکه اثرات جدی و مستقیمی روی کبوتر داره.
در هنگام ساخت لانه، بهتر است که جایی برای آبتنی کبوتر در نظر گرفته بشه، چونکه کبوترانی که برای تولید در نظر گرفته شدن،ممکن است  هیچوقت از لانه خارج نشن،  البته باید افزایش رطوبت بخاطر آبتنی رو هم در نظر گرفت. ترجیحا بهتر است که تعداد جفتها در هر لانه بیشتر از ۱۰تا ۱۵ نباشه ابعاد هر لانه ۱.۵عرض در ۲.۵ طول در ۲ متر ارتفاع باشه.
مهم است که چسبیده به لانه فضایی برای پرواز به ابعاد ۳ عرض در ۲.۵ طول در ۴ متر ارتفاع در نظر گرفته بشه. از نگهداری تعداد زیادی کبوتر در یک لانه خوداری کنید و بهتر است یک لانه دیگر بسازید تا اینکه  برای تمام کبوتران یک لانه بزرگ بسازید، چونکه در حالت ساخت لانه ای دیگر کنترل بیشتری روی کبوتران هست.
بهتر است که ارتفاع لانه حد اکثر ۲۰ سانت ازطول  قد مالک  لانه بیشتر باشد تا بهتر بتواند کبوتران رو اداره کنه و سقف لانه بهتر است شیب داشته یا اینکه در مقابل باران مقاوم باشه، به اضافه سقف مجهز به عایق حرارتی باشه.
در مورد کف لانه ویا قفسهای جفتها ، برای نظافت ومخصوصا برای فضله کبوتران با فاصله ای از زمین از یک طبقه توری استفاده بشه، که این به حفظ سلامتی کبوتران کمک میکنه.
هفته ای یکبار لانه ها باید تمیز شوند و بهتر است از مواد ضد عفونی کننده موثر برای از بین بردن افتها و بیماریها استفاد بشه.
بهتر است که قسمت جلوی لانه بر عکس  جهت بادهای حاکم در منطقه باشه. بهتر است که در هواهای سرد و یا برای جلوگیری از ورود اشعه داغ مستقیم آفتاب از پرده برای پوشش لانه استفاده شود.
برای تهویه مناسب خوبه ۷۰% لانه از توری ساخته شده باشه.
اشتباه محض اگر کبوتر رو بطور ناگهانی از یک جای سرد به یک جای گرم منتقل بشه و این کار باید بتدریج انجام بشه. اگر در مناطقی با رطوبت زیاد مانند مناطق ساحلی هستید بهتر است لانه  بسته و ترجیحا از چوب برای کاهش دادن اثر رطوبت،ساخته شود و از تهویه مصنوعی استفاده بشه، و برای این منظور اگر نیاز بود  میتوان  ازهود الکتریک استفاده کرد.
قفسه های تخم گذاری بهتر محکم و ثابت باشه تا هنگام حرکت پرنده در اون لرزش نداشته باشه و بهترینش شکل مستطیل در ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانت طول و ۳۰ سانت ارتفاع هست، این برای پرنده با اندازه عادی و برای کبوتران درشتر این اندازه ها افزایش می یابد، کاسه مناسب تخم گذاری کاسه های گلی که در اندازه های مختلف هست.
بشدت توصیه میشه که در زمانهای مشخص وبا ضدعفونی کننده های مایع رقیق شده در آب  کف لانه،غذاخوریها ،قفسه ها ، کاسه های تخم گذاری و قفسهای حمل و نقل و غیره، ضدعفونی شود.
پاک سازی لانه با کاردک و جارو کردن آن نیز مهم است البته باید کبوتران را در زمان تمیز کاری یا ضدعفونی لانه  از لانه خارج کرد. بعداز هر دهن جوجه باید کاسه ها نیز تمیز و ضدعفونی شود.
ازجمله اجزای اصلی کبوترخانه ها قفسهای جفتهاست و اینکه حداقل باید ۴ عدد از اونها در هر کبوترخانه باشه، و روش تکثیر در قفسهای جفتگیری بهترین روش تکثیر حرفه ایست و همچنین تضمینی برای خالص ماندن نژادهاست. فرم خاصی برای این قفسها وجود نداره ولی بهتر است که فرم مستطیل با ابعاد ۱متر طول در ۸۰ سانت عرض و ۷۰ سانت ارتفاع باشد، که هم جفتگیری جفتها رو راحت میکنه و هم مستی کبوتر نر  را ا گر بمدت ۱۰ روز تنها در این قفسها حبس شود،بیشتر میشود، و یا برای معالجه در حالت بیماری، یا رسیدگی خوب به جوجه ها، افزایش تولید، امکان اجرای روش کبوتران پرستار و جابجایی  تخمها، عدم درگیری کبوتران با جفتهای دیگر، خالص ماندن نژاد تولید کننده، راحتی و آرامش کبوتران.
توجه:
بهتر است که کبوتران بطور دائم و برای مدتهای طولانی در این قفسها حبس نشوند چونکه باعث ضعیف شدن اونها در ماههای آینده میشود، اینه که بهتر است که هر چند وقت یکبار و یا هفته ای یکبار برای آرامش و آمادگی جسمی کبوتران اونهارو آزاد کرد.

منبع : بهشت کبوتران

مترجم لیث رضایی

 

/ 0 نظر / 29 بازدید