پرورش دهنده و پیشگیری از بیماری و یا معالجه اون

به اینکه پیشگیری از بیماری بهتر از معالجه آنست آگاهیم، مراقبت و توجه کافی به کبوتران آسانتر است از جلوگیری کردن از بوجود آمدن بیماری و یا معالجه آن و این طبیعیست. سهل انگاری در رعایت نکات بهداشتی لازم در پرورش کبوتر چه بصورت کلی و چه جزئی باعث ظهور بیماری میشود، در دنباله مطلب به نکاتی اشاره میشود که رعایت اونها باعث محافظت از کبوتران میشود
۱ـ کبوتران باید سالم و خالی از مریضی باشند.
۲ـ کبوترخانه باید خشک و بدون رطوبت باشد و تحت تاثیر تغییرات جوی خارج از لانه نباشد.
۳ـ ضروریست که سیستم تهویه کبوترخانه عالی باشد، چونکه نصف سلامتی کبوتران در آنست و بطور مداوم هوای داخل آن تجدید شود.
۴ـ اشعه آفتاب به داخل لانه بتابد و کبوتر بطور مستقیم بتواند در معرض آن باشد که این برای کبوتر مفید است.
۵ـ غذای کبوتران در جا دانیها بخوبی از خاک و آلودگی محافظت شده باشد و فرم جادانی به گونه ای باشد که کبوتران نتوانند غذای داخل اونرو به بیرون بپاشند.
۶ـ حفظ کیفییت آب و اطمینان از منبع آن بخاطر اینکه حتی اگر با چشم غیر مسلح آب تمیز بنظر بیاد، میتواند منشأ خیلی از مشکلات و باکتریها باشد و یا اینکه میتوان برای ضدعفونی کردن آب  از ضد عفونی کننده مناسب  استفاده کرد.
۷ـ بهتر است که نمک و سنگریزه در اختیار کبوتر قرار داد و بطور مداوم آنرا تعویض کرد تا کیفییت آن حفظ شود.
۸ـ تمیز کردن مداوم داخل و خارج کبوترخانه و استفاده از ضد عفونی کننده های معطر.
۹ـ بررسی کردن دانه ها و کنترل جای نگهداری اونها، تا کبوتران مبتلا به بیماری سالمونلا نشوند، چونکه دانه ها منشأ اصلی این بیماریست و خیلی از پرورشدهندگان ممکن  به این موضوع آگاه نباشند.
 احتیاطهای لازم:
در صورت بودن کبوتران مریض اونهارو باید از بقیه کبوتران جدا کرد تا از انتقال بیماری به دیگر کبوتران جلوگیری کرد. کبوتر را در قفسی کچک و تمیز که کف آن توریست قرار دهید و آب و غذا در اختیار اون قرار دهید و اغلب بخاطر اینکه فقط یک مسمومیت ساده هست کبوتر خوب میشود،و نیازی به استفاده از دارو نیست.
اما چنانچه کبوتر بهبود نیافت باید بر اساس حالت و شرایط آن با آن برخورد کرد، بخاطر اینکه گاهی کبوتر را میتوان معالجه کرد و گاهی نه که در آنصورت باید بطور کلی آنرا معدوم کرد. در مورد ما که در عربستان هستیم میتوانیم به مغازه دامپزشکی مراجعه کنیم و پرورش دهنده بر اساس تجربه اش داروهای لازم رو بخرد، و بخاطر اینکه دامپزشکی مخصوص کبوتر نداریم، ترجیح میدهم از کلمه مغازه بجای داروخانه دامپزشکی استفاده کنم.
میتوان از بعضی مواد پیش گیرنده که تا حد زیادی از شیوع بیماریهای شایع کبوتران جلوگیری میکند، استفاده کرد. از جمله این مواد روغن کبد ماهی و داروهای گیاهی در عطاریهاست.

منبع : بهشت کبوتران

مترجم لیث رضایی


/ 0 نظر / 29 بازدید