چند توصیه برای موفقیت

چند توصیه برای موفقیت 

چند توصیه برای کسانی که در پی موفقیت در مسابقات هستند:
هنگامی که پرندگان در کسب نتیجه مطلوشکست می خورند، نیازی نیست که مربی علت ها را مرور کند، چرا که فقط دو احتمال وجود دارد، یا اینکه پرندگان خوب نیستند، یا اینکه در سلامتی کامل به سر نمی برند، و چه بسا کم اتفاق می افتد که هر دو علت با هم باشد.
سیستم مسابقات در هلند و بلژیک به صورت 1 به 4 می باشد، به این معنی که اگر 1000 پرنده در مسابقه شرکت کنند، 250 پرنده به نتیجه دست می یابند، و در نتیجه شرکت کننده ای که با 16 پرنده در مسابقه شرکت کرده و 4 پرنده اش به نتیجه دست یافته اند، نتیجه عادی  می باشد، اما اگر 8 پرنده  ( 50%) به نتیجه دست یافتند، نتیجه بسیار خوب می باشد، اما قهرمان واقعی (سوپر ) هرگز به دنبال این نتایج نیست، و اگر مثل مربی سابق الذکر به 50% نتیجه دست یابد، شکست برایش محسوب می شود چرا که او همیشه نگاه به کسب بهترین مقام دارد.
اما کسی که در رسیدن به هر نتیجه ای ناکام می ماند، مشکلش اصالت و خوبی پرندگان نیست، بلکه مشکلش سلامتی پرندگان است و باید به سرعت با دامپزشک مشورت کند و از او کمک بخواهد برای معالجه.
اصالت پرنده یا سلامتی آن؟ این معضلی بزرگ برای اکثر مربیانی است که در مسابقه به نتیجه ای دست نمی یابند، از جانب اصالت پرنده اعتقاد دارم که هیچکس نمی تواند در مورد شناخت پرنده خوب نظر قطعی بدهد، و گواهی ها و مدارک نیز به او کمکی نخواهد کرد، ولی اعتقاد دارم که کسی نتواند پرنده ضعیف و بد ( از لحاظ سلامتی ) را تشخیص ندهد،  چه بسا که پرندگان خوب و اصیلی دارای پرهای زولیده ای باشند و دیگری دارای جسم نحیف و لاغر باشد، در نتیجه شایسته نیست که از آن مراقبت کند، و اگر مربی قادر به تشخیص پرنده بد  و مریض باشد،  یک کلید موفقیت برای او به شمار می آید، چرا که به سادگی می داند که چه پرندگانی باید از مجموعه جدا شوند ( آغاز انتخاب خوب )، و این چیزی است که اکثر قهرمانان بر آن اصرار دارند که راز موفقیتشان می باشد، طبعا کسی وجود ندارد که از خطا و اشتباه در مصون باشد مخصوصا در انتخاب آنچه که در آن قهرمان وجود دارد، ولی قهرمانان همیشه اشتباهاتشان کمتر از بقیه می باشد.
و مربی که سلامتی و ایمنی طبیعی را اصل انتخابش قرار می دهد، درصد خطا را کاهش می دهد، و اگر 40 پرنده در اختیار داشته باشد که 38 تای آن در سلامت کامل باشند و 2 تا مریض باشد، از 2 تا نجات می یابد، نه اینکه  38 تای دیگر را هم به خاطر آن دو معالجه کند، به عنوان مثال، اگر دو دانش آموز در کلاس احساس سردرد کنند، معلم سر همه را با دستمال نمی بندد.
در ورزش مسافتی، بسیاری از روش ها به موفقیت ختم می شود، ولی تمام قهرمانان در یک مسئله با هم توافق دارند، و اینکه نباید با پرنده ای که در طول سال در سلامتی طبیعی بماند، تعارف کرد، و مربیانی که در درمان پرندگان افراط می کنند به پرندگانی دست می یابند که مریض نیستند ولی سخت اس که اینچنین پرندگان به بالاترین سطح سلامتی برسند، چرا که سلامتی شان طبیعی نیست و با کمک داروها، سرحال هستند، این هم دانستنی مهمی است که اگر تمایل به خرید پرنده های جدید داشتی، از کسی که در استفاده از داروها و درمان زیاده روی میکند، پرهیز کن.
بسیاری از مربیان از خود می پرسند که چه به پرندگان بدهم که همیشه در سلامت کامل باشند و این سؤال خطاست و بهتر است بگوید چه انجام دهم که پرندگان قوی و دارای ایمنی بالا باشند بدون استفاده از داروها و درمان ها. جواب انتخاب طبیعی پرندگان است و نه چیز دیگر.
و اما در آنچه که به انتخاب ربط دارد، خطاهایی نیز مشاهده می شود: عجله در اعتقاد به اینکه فلان پرنده خوب است، چه بسا پرنده ای که مربیان قهرمان آن را متوسط ( متوسط از لحاظ خوبی و بدی پرنده نه مسافت ) به شمار می آورند و در نتیجه جایی برایش درکبوترخانه در نظر نمی گیرند، در نزد مربیان دیگر در لانه مولدها جای می گیرد.
پرنده ای که 4 سال در لانه مولدها جا می گیرد و کبوتر قهرمانی تولید نکرد، شایسته نیست که در کبوترخانه باقی بماند ( بدون در نظر گرفتن گواهی ها یا حتی قیمت سرسام آوری که بابت آن پرداخته شده است، این همان چیزی است که آن را انتخاب واقعی می نامم)
این وضعیت برای پرندگان مسابقه نیز صدق می کند، پرندگان در سن 2 سالگی یا عالی و ممتاز هستند و نتایجی را کسب کرده اند یا نه، و در نتیجه این گفته بر آنها نیز صدق می کند که باشند یا نباشند.
جوجه ها:
بسیاری از امور طی 2 سال تغییر کرده است، اگر به برگ نتایج در هلند و بلژیک نگاهی انداخته شود، مشاهده می شود که عمر پرندگان شرکت کننده کوچک است، الآن اکثر پرندگان 1 ساله یا 2 ساله در جلوی لیست قرار دارند ( بالطبع این امر در مورد مسافت بلند فرق می کند )، در گذشته و به علت کم اعتمادی به دارو و درمان، پرندگان ضعیف از بین می رفتند یا به عبارتی حق بقا با کبوتران سالم و شایسته بود، اما در حال حاضر و به علت زیاده روی  و تکنولوژی در به کارگیری داروها، پرندگان ایمنی کمتری دارند، اکثرا نمی توانند به نتایجی در بیشتر از دو سالگی دست یابند، و علت نیز ساده به نظر می آید، ایمنی اش در مقابل بیماری ها به واسطه درمان ضعیف شده است، و در نتیجه عمر کبوتران کمتر شده است.
جوجه هایی که نباید به آنها امیدی داشت:
می توان انتخاب ها را در زمانی که جوجه هنوز در تخم است، انجام داد، با این توصیه ها:
به تخمی که زلال است و دارای روشنایی و حجم طبیعی است تکیه نکن، و از شر آن نجات پیدا کن.
در هفته اول که پلاک و حلقه در پای جوجه ها قرار داده می شود، مشاهده می شود که برخی از جوجه ها دارای پاهای ضعیف تر در مقایسه با دیگر جوجه ها در همان سن می باشد، از این جوجه ها خلاصی یاب و پلاک را در پای دیگری که بهتر از آن است قرار بده.
از شر جوجه هایی که در لانه بیشتر از بقیه و به شکل دائم صدا و ناله می کنند، خلاص شو، چرا که از بیماری رنج می برند، بالطبع می توان آن را معالجه کرد، ولی با چنین مشکلی برای مربیان حرفه ای قهرمانی حاصل نمی شود. هر چند که پیشگیری با درمان فرق دارد.
به لانه های خیس توجه داشته باشید، و این به خاطر مدفوع جوجه های تازه متولد شده می باشد، و اگر مشاهده شد که جوجه ها بر روی مدفوع در لانه می نشینند، تا اندازه ای اشاره به ضعف جوجه دارد، و این به این دلیل است که جوجه قوی مدفوعش را به خارج از لانه می اندازد، اما جوجه ضعیف نه.
مشاهده می شود که برخی از جوجه ها، در مقایسه با جوجه های هم سن( مخصوصا رشد پرهای کتف )، رشد کمی دارند. از پرندگان کم رشد خلاص شو، چرا که از نشاط و سرزندگی چیزی ندارد.
بعد از جداسازی جوجه ها از والدین، گاهی مشاهده می شود، که برخی از جوجه ها همچنان سروصدا می کند و دنبال نزدیکانش هست برای غذا دادن، و هیچ تلاشی برای به تنهایی غذا خوردن نمی کند، از آن جوجه ها خلاص شو چرا که جوجه ای ضعیف است و مستحق ماندن نمی باشد. چه خوب است که قبل از آن نوک و دهان جوجه ها چک شود تا ضعف منقار و نوعی از نرمی را ببینی، این دلیل بر ضعف استخوان ها و آسیب پذیری اسکلت بدن پرنده می باشد. همچنین برای جوجه هایی که دهان هایی باز به شکلی وسیع دارند(دهان هایشان بیش از حد باز است )
جوجه هایی را که بر روی زمین می نشینند و نمی توانند به آشیانه شان بروند به سبب وزن زیادشان، دوست ندارم، در حالی که همنوعانشان در همان سن، به سوی آشیانه پرواز می کنند، بسیاری از پرندگان قهرمان را در هلند و بلژیک مشاهده کرده ام که بسیار کم حجم بودند، و این طرز تفکر که پرندگان با حجم زیاد و جثه بزرگ پرندگانی قوی هستند کاملا اشتباه می باشد، پرندگان قوی امروزی در واقع جثه کوچکی دارند.
آن چیزی که از جوجه ها مرا به وجد می آورد علاوه بر سلامت طبیعی، این است که در روشنایی روز و درتاریکی شب در یک جا باشند ( همیشه در یک مکان حضور دارد و در لانه خودش) و این جوجه جوجه ممتازی است و از پرنده ای که باید به دنبال آن گشت و همیشه جایش را تغییر می دهد بدم می آید، چرا که پرنده ای ضعیف است که نمی تواند از لانه و حریم خودش مراقبت کند.

منبع : بهشت کبوتران

مترجم : کاظم مجدیان خو

/ 0 نظر / 105 بازدید