عسل و گرده زنبور عسل و فواید آنها

عسل و گرده زنبور عسل و فواید آنها 

عسل و گرده زنبور عسل و فواید آنها:
عسل:
منبع طبیعی برای آنتی اکسیدانها، کربوهیدراتها، مواد قندی، گلوکز،کلسیم،آهن،پتاسیم و خانواده ویتامینهای B .عسل اثر ضدباکتریایی دارد و همچنین میتوان از آن برای ریکاوری کبوتری که یک دوره درمان با انتی بیوتیک گذرانده باشد و نیز بعنوان محرک برای سیستم گوارشی کبوتر از آن استفاده کرد.
مقدار مصرف:
۱ قاشق غذاخوری رو به ۱ لیوان آب داغ برای اینکه سریعتر حل شود، اضافه کنید و سپس آنرا به ۱ لیتر آب اضافه کنید و میتوان ۲بار در هفته به کبوتران بدین صورت عسل داد. دقت کنید که دوز مصرفی بیشتر نشود، چونکه باعث اسهال میشود.

گرده زنبور عسل:
گرده زنبور عسل یکی از مقویترین غذاهای طبیعیست و دارای تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن میباشد.
گرده زنبور عسل دارای ۴۰% پروتئین، اسیدهای آمینه، ویتامینها از جمله ویتامین B کمپلکس و اسید فولیک( ویتامین B ۹) میباشد.
فواید آن برای کبوتر:
ـ افزایش دهنده انرژی
ـ تقویت کننده سیستم تنفسی،  بدلیل اینکه این گرده دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدانهایی که خاصیت ضد التهابی بر روی سلولهای ریه کبوتر دارد.
ـ بخاطر دارا بودن آنزیمهای که به هضم غذا کمک میکند، به سیستم گوراشی کبوتر کمک میکند و علاوه بر آن دارای ویتامینها،مواد معدنی و پروتئین میباشد.
ـ بدلیل اینکه این گرده برای باکتریهای مفید در روده ها مفید است، بهمین خاطر به تقویت سیستم ایمنی بدن کبوتر کمک میکند.
ـ بخاطر خاصیت آنتی بیوتیکی آن میتواند از کبوتران در مقابل ویروسها محافظت کند.
ـ به سیستم قلبی و عروقی کبوتر کمک میکند.
ـ این گرده قدرت باروری رو افزایش میدهد، بهمین دلیل میتوان از آن در جیره غذایی مولدها استفاده کرد. بعنوان تقویت کننده هرمونی و محرک جنسی نیز عمل میکند.
مقدار مصرف:
 میتوان مقدار نصف قاشق غذاخوری دوبار در هفته برای یک جفت کبوتر با سنگریزه قاطی کرد و آنرا در اختیار کبوتران قرار داد، دقت شود که سنگریزه ها مرطوب نباشند. 

منبع : بهشت کبوتران

مترجم لیث رضایی

/ 0 نظر / 47 بازدید